1907, 1919, 1931, 1943, 1955, 1967, 1979, 1991, 2003, 2015, 2027, 2039, 2051, 2063, 2075, …

Charakteristika

Tak jako prototypem jangové energie je Kůň opačnou polaritou jinové je zase Koza. Nepleťme si ji s nějakou hloupostí nebo – nedej bože – moc velkou pasivitou. Opak je pravdou. U nás v Čechách se vždy říkalo, že tichá voda břehy mele. A přesně tohle se může říct i o Koze. Její půvab je jemný, pěstěný, důstojný, v starosvětské solidnosti jako staré rodové zlato. Má silně mateřské sklony matky pečovatelky s velmi vyvinutým sociálním cítěním. Je rozenou samaritánkou, řádovou sestrou, zdravotní sestrou, knězem, či velmi kvalitním lékařem lidských i zvířecích duší. Je nesmírně obětavá a nic ji není dost dobré, pokud může někomu pomoct pouze v rámci dobroty srdce. Její srdce je skutečně veliké a silně tlukoucí pro kolektivní ale i malé lidské štěstí v intimitě souznění.

Miluje svůj domov, své děti, svého manžela a nic ji nerozčílí více, než křivá nebo nešetrná slova pronesená na adresu jejich oblíbenců nebo svěřených oveček v zaměstnání. Z toho vyplývá, že Koza jako šéf je vynikající a kolektivem velmi ctěna a oblíbena. Protože má skvělou intuici a taky vnímavou sensibilitu, není divu, že je i vynikající milenkou a velmi eroticky přitažlivá pro svého milého. Muži jsou největšími mazlíčky ze Zvěrokruhu a ženy zase neplodnější matky, které své mateřství berou jako celoživotní závazek. Z toho vyplývá , že i jako tchýně jsou naprosto nepostradatelné a vnoučata jsou jim zcela oddána.

Vytvářejí velmi šťastné svazky s Koni, kde se cítí být naplněni jak v lásce tak v pracovních vztazích. Pokud jsou ve vztazích se Zajícem a Vepřem-divočákem jsou jim taktéž celoživotní oporou.

Vyhýbat by se jim měli všichni Tygři a Kohouti – a to na míle daleko. V opačném případě je jejich žalostně naříkavý hlas je dožene k zoufalství, či naprosto nepředloženým činům. Je moudré proto neprovokovat zbytečně tyto emočně velmi silné bytůstky.